Łódź warsztatowo!

Powstała idea, zgłosili się chętni.

Pomysłodawcą wyjazdu warsztatowego do Łodzi jest Katarzyna Swoińska, nauczyciel technik druku artystycznego w naszej szkole. Program wyjazdu przewidywał zagadnienia będące uzupełnieniem dla programu specjalizacji technik graficznych, dotyczyły DRUKU.
Pierwszym miejscem warsztatowym stała się Pracownia Sitodruku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie pod opieką i czujnym okiem profesor Agaty Stępień oraz asystenta Piotra Skowrona, przygotowaliśmy serię druków wg autorskich, wcześniej przygotowanych projektów. Celem końcowym realizacji jest wykorzystanie prac w druku pośrednim na ceramikę. Powstanie, cały czas w trakcie realizacji, zestaw  ceramiki użytkowej.

Nasze umiejętności manualne w sposób inny, równie ciekawy wykorzystaliśmy w Muzeum Książki Artystycznej, mieszczącym się w zabytkowej Willi Grohmana. Spotkaliśmy tam ludzi niezwykłych, pasjonatów książki, tworzących historię książki artystycznej w Polsce. To Państwo Janusz i Jadwiga Tryzno  –  od końca lat 80-tych opiekunowie tego artystycznego miejsca. Spędzili z nami jeden pełny dzień wprowadzając w historię druku, w świat zecerni, maszyn typograficznych, produkcję czcionek, wsparli przy przygotowaniu własnego notesu z własnoręcznie wykonanym składem, drukiem i oprawą. Osobami pracującymi z nami byli również: pani Aleksandra Ilkiewicz, pan Przemysław Hoffer, pani Agata Lipska.

Rok Awangardy to czas interesujących wystaw, pretekst do odwiedzenia MS 2, a tam wystawy Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta. Wystawa połączyła dziedziny sztuk: od fotografii i filmu poprzez muzykę po obraz. Całość stworzyła efekt zwielokrotnionego montażu – map, estetyk, miejsc, wizerunków i dźwięków. oraz  Muzeum Miasta Łodzi z tamtejszą ekspozycją Type & Text. Wystawa  dedykowana obchodom stulecia Awangardy w Polsce. Wybór miejsca tej wystawy nie jest przypadkowy, Łódź to miejsce szczególne, które dzięki swym bogatym, a jednocześnie niematerialnym tradycjom typograficznym jest Stolicą Awangardy.  Stolica ta stała się podczas wystawy miejscem spotkania znakomitych twórców z całego świata tworzących prace typograficzne.To ponadnarodowe spotkanie, a może nawet kosmopolityczne, w idei łączące symbolicznie sztukę współczesną z historyczną awangardą. Zaprezentowało ponad 120 artystów z niemal 30 krajów świata.

Pobyt w Łodzi to także czas spotkań.

Oprócz ciepłych rozmów z naszymi absolwentami studiującymi od października na Akademii, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w autorskim spotkaniu przy okazji wystawy graficznej Damiana „Idzika” Idzikowskiego, asystenta w pracowni grafiki łódzkiej ASP. Ekspozycję przygotowała Miejska Galeria Sztuki. Autor  serigrafii opowiedział nam o swojej twórczej drodze, o pojawiających się w pracach motywach, inspiracjach. Otwarcie i przyjaźnie opowiedział o swojej pracy warsztatowej, o napotykanych trudnościach, zmaganiu się z tematem, poszukiwaniach. To też spojrzenie na warsztat twórczy w tej innej, nie tylko wystawienniczej strony.

Wyjazd uczniów klas najstarszych to nasza ostatnia wspólna wyprawa. Dyrekcji szkoły dziękujęmy za finansowe wsparcie naszego wyjazdu. Trzy pracowite dni, 16, 17,18 listopada 2017 roku, upłynęły nam pod opieką nauczycieli: Katarzyny Swoińskiej, Edyty Ejsmont oraz Urszuli Sępkowskiej. Wszyscy mamy co wspominać:)

opracowanie: Katarzyna Swoińska, Edyta Ejsmont