Przyjechali goście z ciastem do przedświątecznej pracy :)

Zaproszeni goście – uczniowie z gimnazjum w Juchnowcu Górnym wraz z opiekunem, panią Jolantą Samoljuk, przybyli punktualnie do pracowni grafiki warsztatowej w naszej szkole.
Kolejne, bo drugie,  spotkanie z grafiką zainaugurowaliśmy  podjadaniem słodkości przygotowanych przez uczniów 🙂 i kiedy już nabraliśmy sił – zaczęło się…

Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia w tajniki nowej dla uczniów i nieznanej techniki suchej igły. Mieliśmy już przygotowane projekty do pracy, pozostało trochę poopowiadać, dotknąć narzędzi do pracy, przyciąć matryce i zabrać do konkretów: rysowania igłą na cienkiej folii (naszej matrycy). Trochę było zdumienia, trochę niepokoju, ale efekty szybko były widoczne. Warto wiedzieć, że sucha igła to ta część grafiki, gdzie drukujemy na papierze wszystko to, co w matrycy wklęsłe : to, co schowało się poniżej płaszczyzny matrycy.

Żeby stało się to jasne i zrozumiałe – trzeba samodzielnie wykonać odbitkę. Przygotować papier do druku, nałożyć farbę specjalnym raklem, wytrzeć farbę z powierzchni matrycy, a na końcu odbić pracę pod prasą graficzną. I już.
Techniki wklęsłodrukowe to nie lada sztuka dla bardzo początkującego grafika, ale chęć i zaangażowanie zaprocentowały. To dowód na to, że grafika nie taka straszna. Patrząc na naszych młodych gości – raczej pasjonująca.

Takie spotkanie to czas niezwykły. Czy mamy szansę na następne? Zapraszamy 🙂

Zajęcia prowadziła Katarzyna Swoińska, nauczyciel technik graficznych.