Wyjazd Malbork – Gdańsk

Dnia 18 września, grupa graficzna klas drugich, z wychowawcami –  p. Edytą Ejsmont, p. Katarzyną Swoińską oraz nauczycielem hostorii sztuki – Anną Wojsław uczestniczyła w wyjeździe do Malborka i Gdańska.

Głównym celem programu była wystawa pokonkursowa XXV Międzynarodowego Biennale Exlibrisu Współczesnego w Malborku oraz, jeśli Malbork, to i  sam Zamek Krzyżacki. Zwiedziliśmy również Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz mieliśmy okazję przyjrzeć się niesamowitej architekturze Gdańska.

Ok. godziny 11. dotarliśmy do Malborka na wystawę grafiki Ex Libris. Była ona organizowana przy zamku, w dawnym kościele dla służby. Przedstawiony zbiór prac zrobił na nas duże wrażenie, byliśmy zachwyceni różnorodnością tematów i wykorzystanych technik graficznych. Każdy z nas wspomina wystawę jako najciekawszy punkt programu.

Następnie zwiedzaliśmy Zamek Krzyżacki. Kilkoro z nas było tam po raz pierwszy, więc z pewnością było to też ciekawe doświadczenie. Trudno oddać klimat tego miejsca, ale każdy z nas przyzna, że zamek zachwyca dekorowanymi wnętrzami, piękną panoramą i jeszcze ciekawszą historią. I właśnie chyba ta przebogata historia oraz ciekawostki i legendy związane z zamkiem, a także nietypowa architektura sprawiły, że świetnie się tam czuliśmy i szkoda nam było później opuścić to miejsce.

Z Malborka pojechaliśmy prosto do Gdańska, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe. Udało się nam zobaczyć „Sąd Ostateczny” Memlinga, zbiór obrazów z XVII i XVIII wieku o różnej tematyce: od portretu po pejzaż i obrazy religijne, a także zbiór ceramiki.

Resztę dnia spędziliśmy na podziwianiu zabytkowego Gdańska. Wielu z nas bez pamięci zakochało się architekturze ulicy Długiej, Katedrze Mariackiej, klimatycznych kawiarenkach i nastrojowych kamieniczkach.

Wróciliśmy do domów późną porą, zmęczeni. Jednak było warto zobaczyć najpiękniejsze miejsca na północy Polski, poznać ich historię, „dotknąć” na żywo pięknego graficznego warsztatu.